ספרי עיון

learn teach analysisמחבר: מנהלת מל"מ, משרד החינוך והמחלקה לחינוך למדע וטכנולוגיה בטכניון

ספר עיון

הספר "ללמוד וללמד אנליזה" נכתב עבור מורים המלמדים אנליזה בחטיבה העליונה, ברמות הלימוד השונות. הוא מיועד הן למורים העושים את צעדיהם הראשונים בהוראת אנליזה, והן לבעלי ניסיון בהוראת נושא זה, ובכך ייחודו. ספר זה נכתב ככלי-עזר למורה, שישרת אותו לצד כל ספר לימוד באנליזה שיבחר על-ידי בית הספר, וללא תלות בתכנית הלימודים הנהוגה בזמן נתון.

מורי-מורים במסגרות שונות של התפתחות מקצועית למורים, יכולים למצוא בספר זה שפע רעיונות לסדנאות מרתקות למורים, שמטרתן ביסוס הידע המתמטי והדידקטי בתחום האנליזה.

קישור לספר 

 

 

 

 


a problem based journey avi bermanמחבר:  פרופ' אברהם ברמן

ספר עיון

הספר מבוסס על הקורס אותו לימד פרופ' אברהם ברמן בתכנית אודיסיאה של מדעני העתיד - "מתורת המספרים האלמנטרית למבוא לתורת המטריצות" שהוא אשנב, דרך בעיות מאתגרות, לנושאים בתורת המספרים, חבורות, תורת הקבוצות, קומבינטוריקה, תורת המטריצות, הצפנה ודירוג אתרים.

לפרטים על הספר / לרכישה

 

 

 

 


גאומטריה פנים רבות להעורכות: אילנה לבנברג ודורית פטקין

ספר עיון

חשיבותה של הגיאומטריה, כענף מרכזי במתמטיקה וכאבן יסוד בתחומי המדע והטכנולוגיה ובחיי היום-יום, אינה מוטלת בספקעם זאת, מקצוע זה נחשב לקשה גם ללומדיו וגם למלמדיו. אסופת המאמרים בספר זה מציגה את פניה המגוונות של הגיאומטריה ואת אפשרויות היישום של נושאים גיאומטריים בהכשרת מורים ובהוראה בבית הספר. הספר מציג תמונה רחבה ורבגונית של תחום הגיאומטריה, החל מהוראתו בגן הילדים וכלה בשימוש בכלים טכנולוגיים לקידום ולפיתוח החשיבה הגיאומטרית. הספר בוחן את היחס למקצוע הגיאומטריה, מציע כלים ופעילויות חקר לפיתוח כישורים גיאומטריים, מציג דרכים להתמודד עם הקשיים בלמידת המקצוע וחושף את הקוראים ליופיו של התחום. יותר מכול, הספר מחזק את המודעות לחשיבות המחקר ואת תרומתו לשיפור למידת הגיאומטריה והוראתה.

קישור לספר

 

 

 

 


פוליה וקילפטריק

מאת: ג'ורג' פוליה וג'רמי קילפטריק

ספר עיון

תקציר: הספר "אוסף בעיות במתמטיקה" מאת פוליה וקירקפטריק מציג בעיות מתוך המבחנים התחרותיים לתלמידי תיכון מטעם אוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה. הבעיות - בעלות אופי מאתגר. הן תוכננו לא רק כדי לבחון את מידת המקוריות בחשיבה אלא גם כדי להעשיר את העשייה המתמטית של תלמידים ומוריהם.
בספר הקדמה של המתרגמת, פרופ' נצה מובשוביץ-הדר ובו תקציר ספרו של פוליה "כיצד פותרין".

 

 

 

 


 

יעדים ללימוד מתמטיקה

מאת: שמואל אביטל 

ספר עיון

תקציר: הספר עוסק ביעדיה של הוראת המתמטיקה. הוא מנסה להציג מודל של רמות הביצוע בו ניתן להשתמש על מנת לפרט את עומק ההבנה שמצפים לו מהתלמיד תוך כדי התמודדות עם משימות מתמטיות שונות. אנו מקווים שהמורים יעשו שימוש במודל זה כדי להכין יעדים יחודיים לכל נושא לימוד, על מנת להבטיח שהוא יכלול לא רק היכרות של המושגים והמונחים המופיעים בתכנית הלימודים אלא גם פתרון בעיות ברמה גבוהה יותר.

 


 

hebrew russian english

ספר עיון

תקציר: המילון מכיל מושגים מתמטיים בשלוש השפות לשימוש המורים והתלמידים.

פותח על ידי צוות מקצועי בטכניון.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

מאת: פרופ' צבי ארטשטיין 

ספר עיון

תקציר: ספר חדש "הקשר המתמטי - המתמטיקה של הטבע, הטבע של המתמטיקה והזיקה לאבולוציה" מאת פרופ' צבי ארטשטיין - בהוצאת עליית הגג. 

“ארטשטיין סוקר את התפתחותה של המתמטיקה ב־6,000 השנים האחרונות. טענתו המרכזית היא שבתקופת יוון העתיקה חלה נקודת המפנה ביחס שלנו למתמטיקה; שבר שהחל בהתפתחות הטבעית של המקצוע מעורר המחלוקת הוציא ממנו את ההיגיון הטבעי והאבולוציוני שלו. לאורך כל הספר מוצגות ההתפתחויות בדפוסי החשיבה והניתוח המתמטיים על גווניה וסוגיה השונים מתקופת ממלכות בבל, אשור ומצרים, דרך יוון העתיקה, ימי הביניים והרנסנס ועד העת החדשה וימינו אנו. בין החידושים הקיימים בספר נמצאת ההבחנה החדה בין שני סוגים של מתמטיקה - אינטואיטיבית־אבולוציונית ומנגד מתמטיקה לא טבעית, שנוגדת את האינטואיציה והאבולוציה שלנו. בכך תולה ארטשטיין את הקושי בהוראת מתמטיקה בבתי הספר, שלדבריו נוגדת את האינטואיציה האנושית."

מתוך: ישראל היום


כתב: פרופ' איאן סטיוארט 

ספר עיון

תקציר: אתם יודעים למה סבלתם בשיעורי המתמטיקה בבית הספר? מפני שמה שלימדו אתכם היה משעמם! כשאיאן סטיוארט, אחד המתמטיקאים המפורסמים בעולם כיום, היה בן ארבע־עשרה, הוא התחיל ללקט דברים מעניינים שמצא במתמטיקה ושלא נלמדו בבית הספר, כלומר כל מה שמשעשע ומסקרן בתחום. סטיוארט כינס את כל הפריטים הללו בפנקס. עם הזמן תפח היומן המתמטי שלו לשישה פנקסים גדושים, ובסופו של דבר הפכו כולם לתיבת האוצרות המתמטיים של פרופסור סטיוארט.

אתם מוזמנים להסיר את מכסה התיבה ולגלות שפע של חידות היגיון, סיפורים, בדיחות, תעלולים חשבוניים, משחקי מילים וקלפים, דברים שאפשר לבנות ודברים שאפשר לעשות. בין השאר, תלמדו איך מרוויחים מיליון דולר מהוכחת הברור מאליו, מה הסיפור של המשפט האחרון של פרמה ולמה באמת אסור לחלק מספר באפס. תיבת האוצרות של פרופסור סטיוארט מיועד הן לחובבי מתמטיקה ותיקים והן לטירונים ההרפתקנים. הוא מגרה את הדמיון ומבטיח שעות של התעמלות לתאי המוח, הנאה והפתעות רבות. 

לרכישה 

סקירת הספר באתר "מר חשבון"


כתבה: פרופ' לויתן תלמה 

ספר עיון

תקציר:הספר מיועד לקוראים המתחילים בלימודי המתמטיקה המתקדמת, למורים למתמטיקה בבתי הספר ולמעוניינים לרענן את הידע שלהם במתמטיקה מתקדמת. הספר נכתב כמורה דרך הדרגתי וידידותי במסלול השואף להשגת היעדים הבאים: היכרות עם השפה המתמטית ועם חוקי הלוגיקה; התנסויות מגוונות בפעילויות מתמטיות מקובלות: הכללה, הסקה, הגדרה, הוכחה מתמטית וכדומה; חיזוק והעמקה של ידע קודם) שנרכש בבית הספר (במתמטיקה; הצגה פורמלית של מושגי מפתח במתמטיקה מתקדמת; פתיחת צוהר למגוון רחב של נושאים חדשים. 

 

 


מאת: עטרה שריקי ונצה ומובשוביץ-הדר 

ספר עיון

תקציר: ספר חדש "לוגיקה בארץ הפלאות" מאת עטרה שריקי ונצה ומובשוביץ-הדר - בהוצאת מכון מופת– מבוא ללוגיקה באמצעות קריאה בספר "הרפתקאות אליס בארץ הפלאות".

“ספר בלי מוסר השכל, בלי מסר ועם עושר של היגיון אבסורדי, רעיונות פילוסופיים והרפתקאות לשוניות – הוא למעלה ממאה שנים ספר הילדים המפורסם והמצליח ביותר״ – כך נכתב על כריכת התרגום לעברית של הספר הרפתקאות אליס בארץ הפלאות - הספר המוער (הוצאת הספרייה החדשה). צ׳רלס לודוויג דודג׳סון, מחבר הספר המופלא הזה הידוע יותר בכינויו הספרותי לואיס קרול, היה לא רק סופר מחונן אלא גם לוגיקן. ספרו שימש מקור השראה ליצירות רבות, וביניהן גם לכתיבת ספר זה. הספר לוגיקה בארץ הפלאות הוא פרי פיתוח של סביבת למידה שעוצבה בתהליך שנשען בשלביו הראשונים על מחקר פעולה.


על״ה
עלון למורי המתמטיקה

ISSN: 0792-5735 


פיצוחים
פעילויות מתמטיות למורה ולתלמיד


מאגר יישומים דינאמיים
דפי עבודה אינטראקטיביים ויישומים בגאוגברה


תוכנית מוארת חט"ב
פעילויות מתוקשבות על פי תוכנית הלימודים


תוכנית מוארת חט״ע
בקרוב...


 

uohfaculty of educationpedagog logo shalit